Kruhy v krajine. Praveké rondely vo svetle dát z diaľkového prieskumu zeme
Všetkých záujemcov o archeológiu pozývame na ďalšiu prednášku Archeologickej kaviarne, ktorá sa bude konať v stredu 20. novembra 2024 v čase od 17:00 v Archeologickom múzeu v Bratislave. Tentokrát sa dozviete o stave výskumu rondelov na území Slovenska, metódach ich identifikácie, overovania a výsledkoch aktuálneho projektu. Porozprávajú Vám o tom na slovo vzatí odborníci: archeologička Mgr. Jana Mellnerová Šuteková, PhD. (Múzeum mesta Bratislavy) a špecialista na GIS a LLS, geodet Ing. Tibor Lieskovský, PhD. (Slovenská technická univerzita).
V archeológii nazývame rondelom objekt približne kruhového tvaru s jednou alebo viacerými hrotitými priekopami, palisádami a monumentálnymi drevozemnými valmi. V pôdoryse majú priemer niekoľko desiatok metrov, no niektoré dosahujú aj 250 metrov. Rondely rozpoznali archeológovia už v 19. storočí, ale boom ich výskumu nastal s nástupom leteckej archeológie v 70. rokoch 20. storočia. Poznáme ich zo širšej strednej Európy a tie preskúmané patria k známym archeologickým lokalitám. Ľudia začali kruhové priekopové areály budovať na začiatku 5. tisícročia pred n. l. a neskôr aj v dobe medenej, staršej dobe bronzovej i mladšom praveku. Nachádzajú sa aj v juhovýchodnej Európe i na britských ostrovoch, kde leží aj svetoznámy kamenný Stonehenge. Vedci sa už desiatky rokov zaoberajú otázkami ich funkcie, organizáciou a spôsobom stavby.
V súčasnosti nám vďaka novým metódam pribudlo na mapách množstvo nových kruhových objektov podobných rondelom. Ide naozaj o rondely? Mali sme ich v našej krajine toľko? Vo výskume sú nám veľmi nápomocné rôzne vedné disciplíny. Okrem archeogeofyziky využívame ďalšie metódy a ich kombinácie. Pracujeme s dátami z diaľkového prieskumu zeme, leteckým snímkovaním, Google Earth a špecializovanými vizualizáciami z leteckého laserového skenovania (LLS).
Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.
(autor podkladového obrázku k pozvánke: Mgr. Peter Demján, PhD.; upravený Archeologická kaviareň)