Tipy na výlety
v ktorých sa príťažlivou formou dozviete o archeológii a minulosti viac a určite sa aj zabavíte
Archeopark MOKRÝ KÚT vo Vyšnom Kubíne
Ak ste z Oravy, jej okolia alebo tam máte cestu, choďte sa pozrieť do Archeoparku MOKRÝ KÚT vo Vyšnom Kubíne.
Tento archeopark sa odlišuje od väčšiny iných v našich končinách, pretože ide o iniciatívu nadšencov experimentálnej archeológie, ktorí sa snažia na základe vlastných skúseností spoznávať praveké spôsoby výroby predmetov, budovania stavieb aj pestovania plodín.
Aj keď je plocha tohto archeoparku pomerne malá, všetko je tam autentické, robené so snahou o pravekú technológiu a zasadené v krásnom prostredí Vyšného Kubína a jeho majestátnych hôr (ktoré boli v praveku tiež osídlené, ako Tupá a Ostrá skala na fotke v pozadí).
Viac informácií napríklad o vykonaných (aj chystaných) experimentoch na https://www.facebook.com/Archeopark-Mokrý-kút-Vyšný-Kubín-Ipea-oz-693609650654971/
Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara – Havránok
Ďalší tip je na ikonickú lokalitu púchovskej kultúry, teda Keltov osídľujúcich stredné a severné Slovensko:
Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara – Havránok.
Múzeum sa nachádza na mieste, kde boli preskúmané pozostatky viacerých osád z doby laténskej, vrátane opevnenej osady a obetiska, aj z obdobia stredoveku (hrádok – sídlo nižšej šľachty). Podľa týchto zistení sú zrekonštruované rôzne stavby – keltská roľnícka usadlosť (dom s dvorom a studňou), opevnenie, obetisko aj opevnenie stredovekého hrádku. V priľahlom domčeku sa dajú vidieť aj fotografie z výskumov a niektoré artefakty. Poniže múzea je umiestnená veža kostola Panny Márie z 12. storočia, premiestneného z miesta zatopeného vodnou nádržou.
To všetko v nádhernom prostredí Liptovskej Mary.
Múzeum je súčasťou Liptovského múzea http://liptovskemuzeum.sk/expozicia/havranok/.
ŽIVÝ ARCHEOPARK v Hanušovciach nad Topľou
Ak máte cestu na východ Slovenska, v rámci letných výletov môžte navštíviť ŽIVÝ ARCHEOPARK v rámci múzea v Hanušovciach nad Topľou.
Archeopark „nie je len „na pozeranie“, ale „na prežívanie“. Tu neplatí „nedotýkajte sa vystavených exponátov!“ Na neveľkom, palisádou obohnanom priestranstve si môžete „ohmatať“ 30 000 rokov v čase.“
Vidieť môžete 5 obydlí z rôznych období praveku a včasného stredoveku, s príslušným nábytkom, predmetmi dennej potreby, s ukážkou dobových odevov, ale aj remesiel a dobovej hudby (v každom obydlí si môžete vyskúšať, ako zneli hudobné nástroje v danom období).
V areáli archeoskanzenu sú ďalej aj zaujímavé rekonštrukcie výrobných zariadení, ktoré sa využívajú aj na experimentálnu archeológiu – napríklad sklárska pec zrekonštruovaná podľa nálezu z 9. storočia z Bratislavy (na obrázku).
V lete vás navyše čakajú aj rôzne špeciálne prázdninové akcie.
Viac sa dozviete tu: http://tripolitana.sk/archeopark-hanusovce/objekty/
Považské múzeum v Žiline (priestory Budatínskeho hradu)
Všetkých záujemcov o minulosť stredného a severného Slovenska pozývame do Považského múzea v Žiline (priestory Budatínskeho hradu) na skvelú výstavu „Ľudia a poklady lužickej kultúry – Severozápadné Slovensko na prelome bronzového a železného veku“, ktorú otvorili len včera.
„Okrem šperkov a rôznych zbraní z bronzu, vrátane vzácnych mečov, môžu návštevníci na výstave obdivovať trojrozmerný model hradiska so sídliskom, model obytného domu aj pohrebnú hranicu v životnej veľkosti.“
Viac info napríklad na https://pmza.sk/aktuality/v-budatinskom-hrade-predstavili-luzicku-kulturu/
Archeoskanzen MODRÁ U VELEHRADU (CZ)
Ak to nemáte ďaleko na Moravu a zaujímajú Vás Slovania a obdobie Veľkej Moravy, odporúčame návštevu Archeoskanzenu MODRÁ U VELEHRADU (neďaleko Uherského Hradiště) – zameraný je na rekonštrukciu života v opevnenom sídle z obdobia Veľkej Moravy, podľa nálezísk v blízkom okolí aj priamo na lokalite. Okrem opevnenia, „panského domu“, domov bežného obyvateľstva, remeselných dielní a hospodárskych stavieb uvidíte aj rekonštrukciu kostolíka z 9. storočia, ktorého základy na našli len niekoľko metrov od rekonštrukcie (a je ich možné aj vidieť v teréne). Deti a určite aj mnohých dospelých potešia domáce zvieratá, ktoré sa pasú v priestore archeoskanzenu.
Viac informácií tu: https://www.archeoskanzen.cz/archeoskanzen.html
Fotku vľavo sme si požičali odtiaľto: https://inis555.rajce.idnes.cz/KOSTEL_SV._JANA_-_MODRA_u_VELEHRADU/
Rímske mesto Carnuntum (AT)
Ako ďalší tip na výlet v susednom Rakúsku „všetkými desiatimi“ odporúčame návštevu rímskeho mesta Carnuntum, ktoré sa rozprestiera v obciach Bad Deutsch-Altenburg a Petronell-Carnuntum. Návštevu rímskeho mesta môžete spojiť s účasťou na veľkom rímskom festivale Römerfestival Carnuntum počas dvoch blížiacich sa víkendov (30.-31. 5. 2020 a 6.-7. 6. 2020). Neoľutujete, je to naozaj zážitok pre celú rodinu!
V prípade, že máte chuť navštíviť Carnuntum mimo tohto termínu, do pozornosti dávame novinku – a to otvorenie domu obchodníka s olejom (od 27. 5. 2019). https://www.carnuntum.at/…/haus-des-oelhaendlers…
Viac informácií tu: https://www.carnuntum.at/de